8 typowych problemów z samochodem, których nie należy ignorowaćZastanawiasz się nad wymianą samochodu? Nawet jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby go sprzedać, ważne jest, aby być świadomym wszelkich problemów, które mogą się pojawić. W końcu ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest utknięcie na poboczu drogi z zepsutym pojazdem i brakiem środków do pomocy. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco i wychwytywać drobne problemy, zanim staną się one poważnymi problemami. Na szczęście większość problemów z samochodem jest łatwa do zauważenia i można je naprawić przy odrobinie wiedzy i odpowiednich narzędzi. Istnieje wiele wspólnych problemów, które mają tendencję do wyskakiwania od czasu do czasu - więc czytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych porad na temat tego, co zrobić, gdy te scenariusze się pojawią.

Regularnie sprawdzaj swój olej i inne płyny

Jednym z najprostszych sposobów na wczesne wykrycie problemu z samochodem jest regularne sprawdzanie płynów. Nawet jeśli nie jesteś typem, który religijnie przestrzega codziennej lub cotygodniowej rutyny, nadal ważne jest, aby sprawdzać płyny co jakiś czas. Pomocne może być stworzenie listy kontrolnej i uczynienie kontroli płynów częścią swojej normalnej rutyny - w ten sposób będziesz w stanie wychwycić problemy, zanim staną się poważnymi problemami.

Istnieje kilka płynów, na które należy zwracać uwagę. Pierwszym z nich jest olej. Jest to jeden z najważniejszych płynów w samochodzie i powinien być regularnie sprawdzany. Silnik potrzebuje oleju do prawidłowego funkcjonowania - a jeśli nie ma go wystarczająco dużo, może spowodować poważne szkody.

Istnieje również kilka innych płynów, które należy sprawdzać od czasu do czasu - w tym płyn przekładniowy, płyn hamulcowy, płyn chłodzący i płyn do wspomagania kierownicy. Jeśli poziom któregokolwiek z nich jest niski, należy go jak najszybciej uzupełnić.

Sprawdź swoje hamulce

Problemy z hamulcami są jednym z najczęstszych problemów samochodowych - i mogą być łatwe do przeoczenia. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że przestrzegasz harmonogramu konserwacji swojego samochodu. Gdy już to zrobisz, jest kilka znaków, na które będziesz chciał zwrócić uwagę.

Na przykład, jeśli Twój samochód piszczy lub zgrzyta, lub jeśli pedał jest miękki i gąbczasty, możesz mieć problem. Należy również regularnie sprawdzać klocki hamulcowe i upewnić się, że między nimi a wirnikami jest wystarczająco dużo miejsca. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, może być szlifowanie hamulców i tworzenie wszystkich problemów wymienionych powyżej.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, powinieneś poddać swoje hamulce kontroli ASAP.

Nie ignoruj dziwnych zapachów

Jeśli nagle zauważysz dziwny zapach dochodzący z Twojego samochodu, musisz zwrócić na to uwagę. Podczas gdy wiele zapachów jest normalnych, szczególnie jeśli regularnie jeździsz z dużą ilością pasażerów, niektóre mogą wskazywać na istnienie problemu. Jeśli poczujesz coś, co nie wydaje się właściwe, nie ignoruj tego. Sprawdź to tak szybko, jak to możliwe. Na przykład, jeśli Twój samochód pachnie jak palona guma lub plastik, możesz mieć problem z oponami. Jeśli czujesz zapach gazu ziemnego w swoim samochodzie, musisz to natychmiast sprawdzić - ponieważ może to być znak, że w instalacji wodno-kanalizacyjnej jest nieszczelność.

Problemem mogą być twoje opony

Jeśli zauważysz, że ciśnienie w oponach jest niskie lub że występują inne problemy, musisz zająć się tym jak najszybciej. Jeśli zignorujesz niskie ciśnienie w oponach, może to doprowadzić do różnego rodzaju problemów, takich jak niewyważone koła, słabe hamowanie, a nawet wypadki. Opony muszą być również w dobrym stanie - oznacza to, że należy dokładnie przyjrzeć się bieżnikowi i upewnić się, że nie jest zbytnio zużyty. Jeśli Twoje opony są stare, być może warto zainwestować w nowy komplet.

Możesz mieć brudną komorę spalania

Komora spalania w Twoim silniku jest odpowiedzialna za spalanie paliwa znajdującego się w zbiorniku Twojego samochodu. Jednak z czasem w komorze mogą gromadzić się pozostałości - a to może skutkować słabą wydajnością. Jeśli samochód chodzi nierówno, ma nieprzyjemny zapach, mniejszą moc niż zwykle lub ogólnie nie pracuje prawidłowo, może to oznaczać, że komora spalania jest zanieczyszczona. Można to sprawdzić wykręcając świece zapłonowe i wycierając je do czysta. Jeśli są one pokryte czarnym lub brązowym złomem, możesz mieć zanieczyszczoną komorę.

Zwróć uwagę na odbarwione płyny

Jeśli spojrzysz na poziomy swoich płynów i zauważysz, że są one odbarwione, możesz mieć problem. Na przykład, jeśli twój olej ma brązowy kolor, może to być znak, że jest zanieczyszczony kawałkami metalu. To może być poważny problem, ponieważ może uszkodzić silnik. Jeśli zauważysz, że któryś z płynów jest przebarwiony, powinieneś jak najszybciej oddać go do sprawdzenia przez profesjonalistę.

Twój akumulator może szwankować

Jeśli Twój samochód ma problemy z uruchomieniem lub jeśli światła lub radio wyłączają się podczas jazdy, Twój akumulator może być umierający. Jeśli zrobiłeś wszystko, co możesz, aby uruchomić swój samochód, jak sprawdzenie bezpieczników i upewniając się, że połączenia są szczelne, może chcesz dostać nowy akumulator. Jeśli Twój samochód ma problemy z uruchomieniem co jakiś czas, być może potrzebujesz tylko nowego akumulatora; jeśli jednak Twój samochód ma problemy z uruchomieniem każdego dnia, powinieneś go jak najszybciej sprawdzić.

Jeśli zauważysz któryś z tych problemów, postępuj zgodnie z radami w tym artykule, aby uzyskać swój samochód naprawiony i gotowy do drogi. Pomocne może być zapisanie tych problemów i śledzenie ich, abyś wiedział, na jakie problemy zwracać uwagę. Jeśli zastosujesz się do tych rad, możesz złapać większość problemów, zanim staną się poważnymi problemami. Będziesz mógł jeździć ze spokojem wiedząc, że będziesz w stanie naprawić wszelkie problemy, które się pojawią. Ponadto, będziesz mógł cieszyć się jazdą przez znacznie dłuższy czas.