Wymiana sprzęgła i koła dwumasowego, naprawa skrzyni biegów

Jak rozpoznać uszkodzenie skrzyni biegów? Jednym z najczęstszych objawów są charakterystyczne dźwięki (buczenie), które wydobywają się na wolnych obrotach lub na poszczególnych przełożeniach. Poprawne działanie skrzyni biegów ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów - pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować nieokreślonych dźwięków, które słychać podczas zmiany biegów czy ruszania z miejsca.

W ramach naprawy skrzyni biegów rozwiązaniem może być m.in. wymiana sprzęgła albo wymiana dwumasy, które oferujemy w naszym warsztacie. Na miejscu służymy również radami, jak przedłużyć życie poszczególnych elementów, aby naprawy i wymiany nie były częstą koniecznością. Potrzebujesz wykonać naprawę skrzyni biegów? Zapisz się na wizytę w Effect Serwis!

Wymiana sprzęgła i naprawa skrzyni biegów w Tomaszowie Lubelskim

Sprzęgło to jeden z tych elementów samochodu, w wypadku którego niełatwo jednoznacznie określić liczbę km, po których powinno być wymienione. Wiele zależy od pojemności i rodzaju silnika, jak również od techniki jazdy. Warto wiedzieć, iż kierowca nie zawsze jest w stanie wyczuć zużycie sprzęgła, ponieważ w niektórych modelach element ten jest samonastawny. Oznacza to, iż bez względu na eksploatację, siła potrzebna do wciśnięcia sprzęgła nie zmienia się. Warto jednak zwracać uwagę na niektóre objawy, które mogą świadczyć o konieczności kontroli i naprawy lub wymiany sprzęgła. Są to m.in.:

  • szarpanie przy ruszaniu i utrata płynności podczas wyboru biegu pierwszego i wstecznego,
  • trudności z przełączaniem biegów,
  • wibracje podczas naciskania sprzęgła,
  • brak możliwości szybkiego przyspieszenia samochodu, spowodowane poślizgiem tarczy
  • sprzęgła (w początkowej fazie, np. przy jeździe pod górę),
  • piski, głośna praca charakterystyczna dla uszkodzonego łożyska.

W wypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów, warto odwiedzić warsztat samochodowy i przekonać się, czy nie jest konieczna wymiana sprzęgła. Usługę tą wykonują nasi fachowcy w Tomaszowie Lubelskim.

Wymiana koła dwumasowego

Konieczność wymiany tego elementu pojawia się zazwyczaj po przejechanych 160 000 km, jednak usterki dwumasy zdarzają się wcześniej, już od 60 000 km. Podobnie jak w przypadku wiele zależy od stylu jazdy. Jakie objawy w przypadku dwumasy powinny nas zaniepokoić?

  • hałas i stukanie, które pochodzą z silnika oraz z okolicy skrzyni biegów,
  • odczuwalne drżenie nadwozia podczas pracy na biegu jałowym, którego źródło pochodzi z okolic silnika,
  • nierówna, przerywana praca silnika,
  • szarpanie auta przy ruszaniu i/lub brak możliwości płynnego ruszenia oraz zmiany biegów.

Dokładną ocenę stanu dwumasy powinien wykonać wykwalifikowany pracownik warsztatu samochodowego, który zdecyduje o ewentualnej wymianie. Istotą wymiany koła dwumasowego jest nie tylko ograniczenie hałasu, ale przede wszystkim ochrona skrzyni biegów przed dalszym uszkodzeniem, czy nawet zniszczeniem. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do naszego warsztatu w Tomaszowie Lubelskim, gdzie dokonamy fachowej oceny stanu dwumasy, i jeśli zajdzie taka potrzeba, naprawy skrzyni biegów.